Témakörök

Piaci elemzés: Árak, elérhetőségek II. rész

0 0
2021.07.23. 12:36

Folytatjuk piaci elemzésünket melyben „COVID válság” az árakra, valamint a szállíthatóságokra gyakorolt hatásait vitatjuk meg. A múlt heti epizód után most a passzív hálózati eszköz gyártókra és azok helyzetére fókuszálunk.

Kijelenthetjük azt, hogy a COVID-19 által okozott pandémiás helyzet minden iparágra kihatással volt. Nincs ez másképp a passzív szegmensben sem.

Az első hullám egy rendkívül nagyvásárlási dömpinget indított el. Ez természetesen azt eredményezte, hogy pillanatok alatt leürültek a disztribútorok és ezek után a gyártók raktárai is hisz alapvetően nem volt előre prognosztizálható egy ilyen mértékű igénynövekedés. A gyártási mennyiségek tervezése pedig annál jóval összetettebb feladat mint, hogy arra 1-2 nap alatt gyorsan reagálni lehessen és elkezdődhessen az adott berendezések gyártósoron történő mennyiségi előállítása.

Az idei év első felében szinte mindegyik gyártó küzdött logisztikai nehézségekkel és fennakadásokkal, de ez mostanság már normalizálódni látszik. Azelhúzódó alapanyaghiány és az ebből következő áremelkedés már most tapasztalható vagy prognosztizálható, hogy hamarosan bekövetkezik.

Réz kábelek

A réz ára óriási növekedésen esett át. Egy év alatt (2020: 5300-5500$/tonna) közel 75%-os drágulás (2021: 9300-9500$/tonna) volt tapasztalható, de volt olyan időszak, amikor 99%-os emelkedés (10700$/tonna) is megfigyelhető volt. Az itt is látható drágulás azonban nem csak ezt az egy összetevőt érinti, hanem minden egyéb kőolajszármazékot (PVC, polietilén) is, amelyekből a kábelek készülnek. A PVC esetében többek között a megnövekedett fecskendőfelhasználás is szerepet játszott a drágulásban. A rendkívül sok kórházi ellátás okán nagy mértékben nőtt ezen orvosi kiegészítők használata. Ezt a helyzetet pedig tovább rontotta, hogy a PVC előállításhoz szükséges egy lágyító keverék, amelyeket vegyi üzemekben állítanak elő. Azonban ezek száma relatív elég alacsony, Európában megközelítőleg nyolc ilyen komplexum létezik. Ezek közül egy ideiglenesen kiesett a termelésből míg egy üzem leégett. Ezek hozadékaként a PVC ára 2021-ben mintegy 80%-al emelkedett.

A mostani helyzetet látva úgy gondoljuk, hogy lassú ütemben ugyan de némi árcsökkenés tapasztalható lesz. Azonban ezt a folyamatot is sok egyéb összetevő befolyásolja. Hiába megy le idővel a réz ára, ha az egyéb komponensek ára továbbra is magasan fog stagnálni. Az optimista becslések szerint szemmel látható árcsökkenés például a kábelek területén jövőre várható, ha és amennyiben ezt nem írja felül semmi.

Optikai kábelek

A piac ezen szegmensének is megvannak a maga problémái. Itt a 2017-es évhez hasonló optikai szálhiány az, ami elsődlegesen dráguláshoz vezet. Okozza ezt az, hogy mivel azok a gyárak, akik magát az üvegszálat is képesek előállítani visszatartják azt annak érdekében, hogy saját kábeleikbe építhessék be mivel egy kész terméken jóval nagyobb haszonkulcsot lehet realizálni, mint egy komponensen.

A jelenben a legnagyobb felvevőpiac az USA, ahol az 5G-s fejlesztések szipkázzák el óriási mértékben az optikai kábeleket. Az optikai kábeleket előállító üzemek mintegy 80%-a nem rendelkezik saját szálgyártó divízióval így fordulhat az elő, hogy csak nagy késéssel vagy egyáltalán nem tudnak lead time-ot adni egy-egy termék elérhetőségére. Szerencsére a Fibrain-t ezek a nehézségek nem érintik mivel saját szálgyártó üzemmel rendelkezik. Nagy mértékű áremelkedés nem tapasztalható csak annyi, amelyet a PVC jelentős drágulása hoz magával. Ez megközelítőleg 1-5 % közötti. A gyártási időben viszont egyértelmű változás tapasztalható. Az eddigiekhez képest minden vállalt rendelés átfutása megduplázódott.

Az aktív optikai komponensek (OLT, ONU, EDFA) ára egyelőre nem változik a legutóbbi áprilisi árlista az irányadó továbbra is. Valószínűsíthető azonban, hogy idővel ez a szegmens is reagál a komponensek (chip-ek, elektronikai eszközök) áremelkedésére. Megközelítőleg egy EDFA rendelés esetén 10-12 hét az átfutási idő. Az ONU-k esetén ez a szám az eddigi 10-20 hétről megnövekedett 20-30 hétre. Az aktív optikai berendezések áremelkedéséről mindeddig nincs információnk, de előrevetítve hosszútávon itt is számítani lehet egy 5-8%-os növekedéssel.

Rack szekrények, patch panelek

Mi sem bizonyítja jobban a helyzet bizonytalanságát mint, hogy a két legnagyobb gyártó az eddig érvényben lévő fix árlistáit visszavonta és kizárólag ajánlatkérés után mondja meg az aktuális árat az adott termékekre. A szállítási idők nem változnak viszont az alapanyag beszerzések helyétől függően teljesen különböző lehet akár két egymást követő napon megkért ajánlat végösszege.

A konszignációs készletezés segítségével igyekszünk azt elérni, hogy folyamatos lehessen a termékek elérhetősége. A konszignációs készletezés önmagában azt jelenti, hogy egy adott termékből nagyobb mennyiséget rendelünk így biztosítva kedvező árazást. Viszont ezt a készletet nem egybe, hanem meghatározott időnként, illetve igazodva a raktárkészlethez hívjuk le a beszállítótól.

Hozzászólás írása

Hozzászólások

Ez a blogbejegyzés csak belépve kommentelhető!

Még nincs egy hozzászólás sem.