Témakörök

MikroTik router választó

0 0
2023.02.16. 17:58

Mai videónkban az egyik örök és visszatérő kérdésre keressük a választ. Mégpedig arra, hogy milyen routert válasszunk otthoni felhasználásra. Ezt a dilemmát ma Meretei Balázs műszaki vezető kollégánk állandó szakértőnkkel Balogh Attilával (BAT) közösen igyekszik megválaszolni nektek oly módon, hogy a MikroTik termékpalettájából szemezgetve mutat be egy-egy erre a feladatra alkalmas modellt és szériát.

 

Alapesetben a legtöbb ISP már kínál saját routert szolgáltatása mellé. Ezek manapság már 5GHz-es, valamint 2,4GHz-es rádióval is ellátottak. Viszont a legnagyobb probléma ezekkel az eszközökkel általánosságban az, hogy nem a lakás optimális pontjába kerülnek letelepítésre. Gondoljunk most csak arra, hogy hány ilyen hánytatott sorsú routerrel találkoztunk az ajtó melletti beépített szekrény polcán.

Napjainkban már nem divat, hogy minden eszköz kábelesen csatlakozzon hálózatunkhoz. Sőt, már-már egy LAN csatlakozás ritkaságszámba megy hisz WiFi-n keresztül aggatjuk fel otthon használt eszközeinket a hálóra. Ekkor kerülnek szóba a komplex vezeték nélküli rendszerek vagy a MESH eszközök.

Erre egy kiváló példa a MikroTik Audience berendezése.  Az Audience-n 2db Gbit-es RJ-45 port kapott helyet melyek közül az egyik PoE fogadására is alkalmas.

Vezeték nélküli interfészeket tekintve rendelkezik 1-1 db 2,4 GHz-es, valamint 5 GHz-es 2x2 MiMo támogatással rendelkező rádióval, valamint 1 db a MESH számára fenntartott 5 GHz-es 4x4-es MiMo kártyával.

A dobozban az Audience-n kívül megtalálható 1db 24V-os 1,5A-s gyári tápegység, valamint 1db ETH kábel.

Az Audience-t telefonról MikroTik alkalmazás segítségével konfigurálhatjuk. Az alapbeállítások elvégzéséhez így mindösszesen két perc szükséges.

Ha a MESH és WiFi nem szerepelnek a kívánalmak közt csupán a routolási képesség akkor otthoni használatra a hEX egy megfelelő és költséghatékony megoldás lehet a maga 2 magos CPU jával illetve 5db Gbit-es RJ-45 csatlakozási lehetőségével. Sőt létezik olyan változata is, amelybe SFP csatlakozással rendelkezik, így az optikai betáplálási lehetőség is adott.

A CRS sorozat 3-as, 4-es és annál magasabb számú modellje is kiváló választás lehet hisz ezekben már olyan Marvell chipek kerültek beépítésre, amelyet a RouterOS 7-el kombinálva már képes hardware offloading (IPv4 FWD, IPv6 FWD, NAT)-ra.  

Ugyanígy bátran ajánljuk a hAP ax-es széria, valamint a Chatou bármelyik modelljét, amelyek mindegyike tudásában, teljesítményében tökéletesen megfelelhet az elvárt otthoni igényeknek.

Aki pedig esetleg a hAP szériánál robusztusabb verzióra vágyik számára a 4011-es vagy az 5009-es modell lehet a nyerő.

Hozzászólás írása

Hozzászólások

Új hozzászólás
Még nincs egy hozzászólás sem.