Témakörök









































AccessPoint WLOG #32 - UniFi controller

2018.02.22. 10:20

Az AccessPoint WLOG #32. részében elérkeztünk az UniFi széria hardveres eszközeit felvonultató sorozat végéhez. Jelen epizódban bemutatjuk az UniFik-hez használt kontroller szoftvert.


Az UniFi termékcsalád tagjainak rendszerbe foglalásához, programozásához az UniFi kontroller szükséges, ami egy könnyen skálázható, ingyenes program és Windowsra, Linuxra, macOS-re egyaránt telepíthető, de aki jobban preferálja a hardveres megoldásokat, az választhat a CloudKey és az Application Szerver XG között is. Fontos kiemelni, hogy a szoftverben nincsen maximalizálva a felügyelendő eszközök száma!

A kisebbik fizikai kontroller Quad-core-os CPUval és 2GB RAMmal rendelkezik, ami hozzávetőlegesen 1 USGt, 1 Switchet és 24 APt tud kiszolgálni, nagyjából 1000 user-el. A termék akár 5V-ról, akár 48V-os PoE-ról is üzemeltethető. A csomag az esztétikus Ethernet kábel mellett egy TF kártyát is tartalmaz, amire képes az eszköz automatikus mentéseket készíteni.

Az application szerver a Xeon D-1521-es CPUjával, 32GB RAMjával, tekintélyes méretű hálózatot képes kiszolgálni. Az 1U magas, 2darab 10Gbites Ethernet porttal rendelkező szerver előre telepített UniFi és UniFi Video szoftverrel érkezik.

Az Ubiquitinek létezik felhőben futó kontollere is, amit UniFi ELITE-nek hívnak és a gyártótól lehet közvetlenül bérelni.

Bármilyen platformon is használjuk az UniFi kontrollereinket, egyaránt ingyenesen elérhető az UniFi Hybrid Cloud szolgáltatás is, amivel az összes kontrollerünket távolról menedzselhetjük. Ennek a megoldásnak hála, több, fizikailag elszeparált kontrollert is tudunk vezérelni böngészőből, vagy az Ubiquiti mobiltelefonos alkalmazásán keresztül.

A kontroller működése során az azonos Layer2-es hálózatban található UniFi eszközöket azonnal megtalálja és egy gombnyomással adoptálja is őket, ez után az összes a rendszerünkben lévő eszközt tudjuk menedzselni.

A rendszer lehetőséget biztosít arra is, hogy Layer3-as hálózaton keresztül vezérelje az eszközeinket, így nem szükséges azonos hálózatban lennie a kontrollernek és az eszközöknek, akár Interneten keresztül is tudjuk menedzselni azokat, minden fennakadás nélkül.

A Multiple Site funkció miatt biztosított a logikailag szeparált hálózatok csoportba foglalása is, ezzel elérhetjük azt is, hogy egy fizikai kontroller segítségével több teljesen különböző hálózatot menedzseljünk.

A kontroller nagyban megkönnyíti az üzemeltetők feladatát, mivel a beállításokat, firmware frissítéseket egy gombnyomással küldhetjük akár több 100 eszközre is egyszerre, ezzel lényegesen lerövidítve a beüzemelést és a karbantartási munkálatokat is, de a rendszert meghibásodás esetén is segít detektálni a hibát a beépített térképek és topológiai nézetek segítségével.

A rendszerbe integrált hotspot portálnak köszönhetően lehetőségünk van publikus internetet szolgáltatni ingyenesen, voucher-ek, vagy akár a beépített payment gatewayek segítségével. De a jelenleg még béta funkcióban elérhető Facebook-WiFi is komoly potenciált hordoz magában.

Ezenel lezárjuk az UniFi termékcsaládot bemutató sorozatunkat. Következő részünkben az UniFi néhány különleges funkcióját fogjuk bemutatni. Iratkozzatok fel a YouTube csatornánkra!


 

Hozzászólás írása

Hozzászólások

Ez a blogbejegyzés csak belépve kommentelhető!

Még nincs egy hozzászólás sem.