Témakörök









































MikroTik RB5009UG+S+IN - Ismertető

0 0
2022.02.17. 11:57

Mai videónkban visszatérő szakértőnkkel, Balogh Attilával közösen lerántjuk a leplet, majd a burkolatot is az RB5009UG+S+IN routerről. Elmondjuk nektek, hogy milyen képességekkel vértezte fel a MikroTik ezt az igen impozáns kapacitással bíró és nem mindennapi külsővel megáldott hardvert.

 

 

A figyelmünket rögtön felkelti a nem mindennapi design és a masszív külső burkolat, valamint a hűtőbordák kialakítása az eszközön. A MikroTik jellemzően visszafogott stílusjegyeihez képest egészen futurisztikus hatást kelt az RB5009-es.

A külső után ejtsünk néhány szót a specifikációról és az eszközön található portokról, valamint egyéb hardveres adottságokról.

CPU fronton egy 4 magos ARM64 architektúrájú processzor végzi a számítási feladatokat melyhez 1GB DDR4-es RAM társul és ezek mellett egy külön dedikált switch chipet is megtalálunk az alaplapon.

Portok tekintetében 1db 2,5 GB-os PoE IN (802.3af/at) -ként is üzemelő rezes LAN porttal, 7db Gbit-es RJ-45-tel, illetve 1db SFP+ foglalattal számolhatunk. Az SFP+ foglalat mellett megbújva találunk egy 3.0-ás USB A bemenetet is.

Természetesen lehetőség van rack keretbe is beépíteni az RB5009-et. A standard 1U-s keretbe 4db RB5009 építhető be.

Tápellátását tekintve a PoE IN mellett választhatjuk a klasszikus DC barrel jack csatlakozót is de ha ez nem lenne számunkra ideális akkor egy 2 pin-es 48V-os phoenix contact mellett is letehetjük a voksunkat.

A burkolattól megszabadítva az eszközt láthatjuk, hogy az alaplapon bőven akadnak még olyan részek, amelyeket az RB 5009-ben nem aknáztak ki, de a jövőben megjelenő új variációkban már megkaparinthatunk. Ilyen többek közt a redundáns tápcsatlakozási lehetőségre utaló nyom a nyákon, valamint a Marvell Armada 7040-es System on chip blokkdiagramján, illetve a lapkán is fellelhető PCIe slot helye, amelyre akár a későbbi verziókban egy SSD-t is csatlakoztatni lehet.

A belső SSD tárhelyen futtathat DUDE-ot vagy akár Docker konténereket is melyről a RouterOS 7.1 RC3-as kiadásának release notejában találhattunk információkat.

A fentieken túl egy GPS antenna csatlakozási lehetőséget is rejt a nyák melynek hasznosságáról és funkciójáról valószínűsíthetően egy újabb modellverzióban hallunk melyek megjelenését kíváncsian várjuk.

Hozzászólás írása

Hozzászólások

Ez a blogbejegyzés csak belépve kommentelhető!

Még nincs egy hozzászólás sem.