Témakörök

MikroTik RouterOS 7 - VRRP ismertető

0 0
2022.10.13. 17:58

Folytatódik RouterOS 7-ről szóló videósorozatunk. A mai epizódban a VRRP (Virtual Router Redundancy) protokollról, illetve a különböző tartalékolási megoldásokról lesz szó bővebben. Bemutatjuk nektek a VRRP-t illető főbb változásokat a ROS 7-ben, illetve gyakorlati példán keresztül is megtekinthetitek annak működési mechanizmusát.

 

A hálózati szegmensben, mint oly sok helyen rendkívül fontos a folyamatos és működés és stabilitás. Azonban bármikor történhetnek olyan nem várt események, amelyek ezt ellehetetlenítik akár HW hiba akár szolgáltatáskiesés. Ilyenkor az a cél, hogy mihamarabb cselekedni tudjunk. 

A különböző tartalékolási megoldások is e célt szolgálják. Segítségükkel áthidalhatunk, illetve orvosolhatunk olyan problémákat, amelyek befolyásolnák a hálózat működését.

1, Tartalék vonal: Mivel egy szolgáltató se tud 100%-os rendelkezésre állást biztosítani így nekünk kell arról gondoskodnunk, hogy egy esetleges kieséskor, másik ISP-től származó azonos vagy kisebb sávszélességű vonal átvehesse ennek szerepét. Emellett normál működés esetén forgalmunk szétosztásában (load balancing) is jó szolgálatot tehet e backup.

2, Tartalék eszköz: Amennyiben routerünk vagy a mögötte lévő switchelt hálózat hibásodik meg úgy önmagában semmit nem érünk a tartalék vonalunk adta lehetőséggel.

2.1 – Hideg tartalék esetén a meghibásodott eszköz helyett egy másik megegyező típus veszi át a szerepet. Azonban ennek beüzemelése, konfiuráció áttöltése időigényes folyamat mivel maga a tartalékberendezés nem aktív résztvevője a hálózatnak.

2.2 – Meleg tartalék esetén nem a „polcon” találjuk a helyettesítő eszközt, hanem már a hálózat részeként és ebből adódóan többféleképpen is részt vehet a működésben. 

2.2.1 – Aktív – Backup esetén minden feladatot az aktív eszköz lát el míg a backup eszköz a „cserepadon” bemelegítve várja, hogy pályára léphessen.

2.2.2 – Aktív -Aktív esetén mindkét eszköz részt vesz a forgalomirányításban ezzel egyfajta load shareinget is képezve. Összetettsége révén ez a ritkábban előforduló megoldás.

A ROS 6-os VRRP lehetőségei korántsem voltak tökéletesek. Leginkább úgy jellemezhetnénk, hogy funkcionalitásában arra volt képes, hogy naplózza a kiesés tényét és annak megfelelően különböző up vagy master és bkp szkriptek futtatásával tudjuk hálózatunkat irányítani.

A két router közötti konfigurációt kézzel kellett szinkronizálni a 6-os verzióban is és e tekintetben a ROS 7-ben sem történt változás. Ettől függetlenül azonban három területen sikerült szignifikáns fejlődést elérni.

1, Interface grouping
2, Connection Tracking Sync
3, Preemption mode

A fent taglalt újításokat bemutatjuk a gyakorlatban is, melyet a videóban megtaláltok.

Hozzászólás írása

Hozzászólások

Ez a blogbejegyzés csak belépve kommentelhető!

Még nincs egy hozzászólás sem.