Témakörök

Cambium ePMP TDD & Flow Control

0 0
2016.08.16. 00:00

ePMP TDD és a MikroTik Flow Control együttes használata

cambium_mikrotik_header

A 2015-ös évben az ePMP eladások a rendkívül megbízható működésnek valamint a frekvencia újrahasznosító tulajdonságnak köszönhetően jelentősen emelkednek hazánkban. Az itthoni internetszolgáltatók hamar ráébredtek arra, hogy a TDD-nek köszönhetően a szabad frekvenciákat lényegesen jobban ki tudják használni, hiszen így sokkal több kliens eszköz kiszolgálására van lehetőségünk.

A hazai felhasználói bázis összességében már több ezer ilyen konfigurációval rendelkezik, ezáltal lényegesen nagyobb tapasztalatuk van az esetlegesen felmerülő hibák terén is. Ezekből a hibákból szeretnénk kiemelni egyet, melyet a Flow Control helytelen beállítása okoz.

Kezdjük rögtön az elején, hogy mi is az a Flow Control? „A Flow Control (vagy 802.3x) az ethernet folyamat szabályozását végzi olyan módon, hogy a hálózati eszköz képes megmondani a közvetlen szomszédjának, hogy túl van terhelve adatokkal. Ilyen, például amikor az eszköz gyorsabban kap adatokat, mint ahogyan azt fel tudná dolgozni. A Flow Control lehetővé teszi, hogy a túlterhelt készülék küldjön egy ún. szünet keretet, melyben azt kéri, hogy a vezeték túl oldalán lévő készülék állítsa meg az adatküldést ideiglenesen. Ha a szünet keret elfogadásra került, akkor a küldő készüléknek marad ideje, hogy a veremében felgyülemlett adatokat feldolgozza.”

Hagyományos körülmények között ennek a funkciónak nem vesszük hasznát, de ha például egy olyan eset áll fent, amikor egy gigabites switch egyik portjába 1000Mbps egy másik portjába pedig 100Mbps-es kapcsolatot létesítünk, és a gyorsabból a lassabb felé próbálunk nagymennyiségű adatot továbbítani, úgy a Flow Control segítségével, néhány százalékkal nagyobb adatátvitelt tudunk elérni.

De mi a helyzet, ha az előző 1000Mbps -> 100Mbps problémát vegyítjük a TDD által okozott 15ms-os késleltetéssel, és nincs Flow Controlunk?

A küldő fél már az elején rájön, hogy nagy válaszidőkkel kell számolnia, ezért a TCP ablak méretet megnöveli, és ennek megfelelően megpróbálja elárasztani nagy mennyiségű adattal a switchet. A switch amit tud továbbít a TDD-s eszközön keresztül a célállomásnak, ami csak az információk egy nagyon kis részét kapja meg. Ezért a forrás újraküldi az elveszett csomagokat, ismételten elárasztva a hálózatot, és ezzel nagymértékben rontva az adatkapcsolatot.A Flow Control bekapcsolása esetén a switch már a legelején értesíti a forrást, hogy ne küldjön több adatot, ennek köszönhetően nem vesznek el csomagok, és minden csomag időben, és pontosan célba ér, így optimalizálva az adattovábbítást.Egy helytelen beállítás esetén az átvihető adat mennyiség a késleltetéstől függ, de már találkoztunk olyan esettel is ahol 20Mbps volt a maximális átvitt adatmennyiség a 100Mbps helyett.


Felhívnánk figyelmüket, hogy a MikroTik routerekben a 6.11-től van lehetőség a Flow Control használatára, de ez az opció alap esetben ki van kapcsolva. Erősen ajánljuk minden MikroTik felhasználónak, hogy szükség esetén használja a Flow Controlt.

flowcontrol_1

Hozzászólás írása

Hozzászólások

Új hozzászólás
Még nincs egy hozzászólás sem.