Témakörök

ePMP 2000 esettanulmány

0 0
2016.11.24. 00:00

Az első éles teszt utáni tapasztalatok

CambiumLogo

Soron következő esettanulmányunkban az ISIS-COM Kft. ePMP tapasztalatai kerülnek górcső alá. Jelenleg  12db  ePMP1000-s bázisállomással rendelkeznek, amelyek probléma nélkül szolgálják ki előfizetőiket és biztosítják a folyamatos internet hozzáférést számukra. A növekvő ügyféligények és a zajos környezet miatt azonban szükségessé vált egy kis vérfrissítés. Ekkor került szóba az új ePMP2000-es bázisállomás, mely újításai révén megoldást jelenthet interferenciával sújtott terepen.

A Cambium Networks új nagyágyúja, mint azt már korábban mi is bemutattuk három fő komponensből áll: rádió, szektorantenna, beamforming antenna. Ezek együttes alkalmazása teszi lehetővé, hogy minden, a gyártó által eszközölt fejlesztést maximálisan kihasználhassunk, azaz jó eséllyel vehetjük fel a harcot a konkurens rádiók ellenében.

Az összeszerelés során az ISIS-COM munkatársai rögtön szembesültek a bázisállomás “jelentős” súlyával, amely a három fent említett hardverrel együttesen 8 kg-ot tesz ki. Az első konfig során az új eszközben mindent a korábbi ePMP1000-hez hasonlóan állítottak be (Channel Bandwidth + Output Power + Frequency + Downlink/Uplink Frame Ratio + Frame Size).

Egyetlen egy kissé negatív élményben volt részük, amellyel már a korábbi modelleknél is találkoztak: “A GPS antenna kábelének az elvezetése még nem a legoptimálisabb. Nem kell ugyan szétszedni a fél antennát, de némi szigetelő szalaggal vastagítani  kell, hogy az oldalán ott maradjon az erre kijelölt barázdában.”

Az Automatic channel selection által végzett előzetes mérések alapján egy olyan frekvencia sincs az adott helyszínen ahol ne lenne zavarás így kiváló lehetőség nyílik az ePMP2000 adottságainak kipróbálására.

A beállítások véglegesítése után munkára fogták az új ePMP-t és rögtön megjelentek az első eredmények a kijelzőn.

“18 kliens csatlakozott fel az AP-re 400m és 2 km közötti távolságokon. A legtávolabbi kliensnél az RSSI -62 / -64 volt az ePMP 1000-rel. Ezen értékek az ePMP 2000 esetén  -51 / -57-es RSSI-re változtak, ami őszintén szólva meglepően nagy javulás és impozáns eredmény.”


epmp1000_750

ePMP 1000 RSSI (Képre kattintva teljes méretben elérhető)

epmp2000_750

ePMP 2000 RSSI (Képre kattintva teljes méretben elérhető)

Az egyértelműen meggyőző RSSI mellett pedig a GPS szinkron összeállási ideje is nagymértékben csökkent.


Mi állhat ennek a szembetűnő javulásnak a hátterében?

Az egyik legfontosabb fejlesztés az intelligens frekvenciaszűrő technológiában rejlik, amelynek segítségével, sokkal hatékonyabban valósulhat meg az adatkommunikáció. Különböző filterezési procedúrákkal már találkozhattunk számos gyártónál, de a Cambium Networks-é némileg különbözik mindegyiktől. Itt a használatban lévő rasztert precízen öleli körül a hardveres, dinamikus rádiós filter, így megszünteti a szomszédos csatornákból érkező interferenciát. Ennek köszönhetően pedig jelentős teljesítménynövekedés tapasztalható. Tulajdonképpen -25 dBi-s, vagy gyengébb zajt egyszerűen nem érzékel a rádió!

inteligens_filter_750

A legutolsó vívmány pedig a különálló kiegészítőben ölt testet, ennek leginkább a vételi oldal ellenállóbbá tételében van kimagaslóan fontos szerepe. Ez az ePMP2000 smart beamforming antenna, ami tulajdonképpen egy aktív elem, melyet szektor aljára lehet rögzíteni.

Az ePMP2000 esetén a bázis vételi oldalán működik a beamforming, vagyis az AP adott időszeletben csak a szinkronizáció szerint megjelölt kliens felől vesz adást, szűk nyalábon, kiszűrve a tradicionális megoldások azon problémáját, hogy a szektor antenna teljes nyílásszögéből vesz a hasznos jel mellett a zavart is. Ezzel az adó oldalon egy újabb mérőszám jelenik meg a kezelői felületeken, az adott SM pontosan meghatározott irányszöge. Alkalmazása alacsony válaszidő mellet is magas kapacitást eredményez, erős kívülről érkező interferencia megléte esetén is! A technológia az ePMP2000 által felvonultatott Dynamic Frequency Filtering-el karöltve tovább csökkenti az interferenciának való kitettséget és egyben jelentősen kevesebb zavart kelt!

A tesztek és szárnypróbálgatások jelenleg is folynak, de kijelenthető, hogy a magasabb ár mellé valóban fejlettebb technológia is társul, amellyel valós teljesítménynövekedés érhető el, főleg terhelt spektrumú területeken.

Ezúton köszönjük Szemes Zoltánnak és az ISIS-COM Kft. csapatának  közreműködését és segítségét.

Azon ügyfeleink számára, akik érdeklődnek az új zászlóshajó iránt hamarosan egy magyar nyelvű webinarral jelentkezünk, amelyen igyekszünk minden oldalról bemutatni az eszközt és annak tulajdonságait.

Hozzászólás írása

Hozzászólások

Új hozzászólás
Még nincs egy hozzászólás sem.