Témakörök

ePMP - PTP650 tartós teszt

0 0
2016.07.31. 00:00

Egy ePMP-vel korszerűsített hálózatot van szerencsénk bemutatni az Északnet jóvoltából.

CambiumLogo
Nagy örömünkre szolgál, hogy egy ePMP-vel korszerűsített hálózatot van szerencsénk bemutatni az Északnet jóvoltából.

Már az ePMP bázisállomás uplinkje is megérdemelne egy külön esettanulmányt, de most csak röviden térünk ki rá. Az optikai szálon érkező betápot egy MikroTik CCR fogadja, ezt rézre fordítja és egy 1100AHx2-n keresztül  továbbítja egy PTP650-es link “Master” rádiójához. A Cambium Networks jelenlegi szabadsávos csúcs berendezése nem mindennapi körülmények között teljesít szolgálatot az Északnet hálózatában. A link nLOS módban átszeli a Tiszai ártéri erdőt, ezzel egy 8,92km-es összeköttetést létrehozva. A rádiók 45MHz-es raszterszélességen, aggregált 180-240MBit kapacitást biztosítanak, időjárás függvényében 16QAM és/vagy 64QAM moduláció mellett.
sematikus_rajz
A cirka 9km-es “hop” után több LigoWave Unity  link osztja tovább a sávszélességet a hálózat további szegmenseibe. Az esettanulmányunk alapjául szolgáló ePMP rendszer az egyik végződés az előbbiek közül. A Unity által sugárzott rádióhullámok egy festői szépségű Tisza holtág felett elhaladva érik el a következőekben kitárgyalásra kerülő bázisállomásunkat. Ez mintegy 6km-re helyezkedik el az ugró ponttól.

epmp330_2Az Északnetnél az elsők között telepítettek és helyeztek üzembe ePMP eszközöket, valamint biztosítanak rajtuk internetszolgáltatást. Az eszközválasztásnál a kíváncsiság vezérelte őket a régebbi Motorolás pozitív tapasztalatokat figyelembevéve, de végül a GPS Sync által kínált spektrumhatékonyság és az ezzel elérhető magas kliens szám billentette a mérleg nyelvét a Cambium Networks új, megfizethető kategóriába sorolható eszközcsaládja felé.



A szóbanforgó bázisállomás másfél éve üzemel és stabilan szolgálja ki a számos klienseszközt. A
bazisallomas_330_3 rendszernek egy achilles sarka volt csupán. A Cambium által kiadott 1.7-es firmware-el adódtak gondok, de köszönhetően a gyártói supportnak és az  Északnet közreműködésének ezeket a firmware hibákat sikerült orvosolni.

Azóta számos új release jelent meg, ezek verzióról verzióra stabilabb és hatékonyabb működést, könnyebb és gyorsabb konfigurálást tesznek lehetővé az eszközökön. Természetesen a gyártó is tudja, hogy van még mit fejleszteni, csiszolni a szoftveren, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a sűrűn megjelenő firmware update-ek ténye.

A rendszert jelenleg egyszerre internetszolgáltatásra és térfigyelő IP kamerák felhordó hálózataként is használják. A kamerarendszer állandó nagyobb sávszélességű adatfeltöltést generál (~20Mbit), míg az intenetszolgáltatás maximum 60-70Mbit letöltést idéz elő. Az Északnetnél jelenleg 30Mbit-es a legnagyobb szolgáltatási csomag, de Csiki László szerint akár ennél nagyobb csomagokkal is megbirkózna a hálózat.





Alább közöljük a Északnet által mért adatokat amelyeket Csiki Ákosnak köszönhetünk:

Antenna típusa: Cyberbajt, 13 dBi - 5GHz Duplex omni antenna
Firmware: 2.4.3
Regisztrált kliensek a mérés alatt: 60
Mode: TDD - Flexible
Raszterszélesség: 40MHz
Legjobb jelszint: -40/-52
Legrosszabb jelszint:  -72/-74
Kliensek elhelyezkedése: 1km sugarú körön belül szétszórtan



A bázison a Cambium Networks ePMP-je mellett egy Rocket M5 helyezkedik el szintén egy körsugárzóval és az RF Elements féle Rock shield-el kiegészítve. A két 5GHz-es AP, 500Mhz-ez adófrekvencia eltolás alkalmazásával dolgozik egymás mellett. Ezen túlmenően egy Rocket M2 és 5GHz-es PTP linkek is helyet kaptak az adóponton.
A multi-pont adókon kívül PTP linkek is helyet kaptak. (1db LigoWave PTP Unity, 1db LigoWave PTP Pro, 1db NanoBridge M5) /bázis kép/

A mérés során szokás szerint hanyagoltuk a jobbnál jobb mérési technikákat, mivel úgyis mindenki a speedtest.net eredményeire kíváncsi. Speedtest szervernek a Giganet nyíregyházi központját használtuk, ezúttal is köszönjük a lehetőséget!

gepjarmu_meresA méréshez egy integrált panel antennával szerelt kliens eszközt használtunk, egy járműből csatlakoztunk vele a bázis állomásra. Mivel a teszt alatt az internetszolgáltatás előfizetői eszközei mellett a kamerarendszer egyes részei is az AP-re csatlakoztak, így a méréseink során folyamatosan legalább ~20Mbit-es Uplink forgalom volt jelen. A Speedtest-es mérés Down és az Uplink-en (külön-külön!) legjobb esetben ~60Mbit (+- 10%) eredményt mutatott a teszthez használt kliens mögül, többek közt attól is függően mennyit igényeltek a bázison lévő kamerák és internet előfizetői berendezések. Végeredményben az adó aggregált kapacitása maximum ~85Mbit-re tehető a különféle és többször elvégzett mérések alapján, ami a felcsatlakozott kliensek számához és a körülményekhez képest meggyőző eredmény.

Amikor a valós internet forgalom intenzívebben használta az adót, alapjáraton mindkét irányba 20/20Mbit volt a forgalom, de ebben az esetben is mérhettünk rajta 30-47Mbit-et egy irányban, az igénybevételtől függően. Így ~80-85Mbit-re jött ki az adó aggregált kapacitása. (A legnagyobb mért érték közel 70Mbit volt egy irányban, így kijelenthetjük, hogy a gerinchálózat vezetéknélküli és vezetékes részei sem befolyásolhatták a mérést)

A méréshez használt kliensről néhány szóban:

Firmware: 2.4.3
Mode: Bridge
Mögötte: Laptop - DELL Latitude E6320, Windows 7, PPPoE
A válaszidő a Gateway és a Cambium bázis között: 4ms
A válaszidő a Gateway és a Speedtest szerver között: 7ms
A válaszidő a DELL-ről a Speedtest szerverre a mérések során: 20-37ms



Csiki László saját szavaival zárjuk beszámolónkat:

"Zöldmezős beruházás esetén, ha a kliens sűrűség megkívánja az ePMP alkalmazását, akkor nem kérdéses, hogy mit használjon  a szolgáltató."

Ezúton szeretnénk megköszönni az Északnetes csapatnak, Csiki Lászlónak és Csiki Ákosnak a közreműködésüket!

eszaknet_logo

Hozzászólás írása

Hozzászólások

Új hozzászólás
Még nincs egy hozzászólás sem.