Témakörök

MikroTik Shorts - RouterOS frissítése

0 0
2023.02.09. 17:58

Ismét egy új, rendszeresen jelentkező sorozat indul csatornánkon. A MikroTik Shorts fantázianevet viselő széria nevében az íze hisz rövid, jellemzően 10 percet nem meghaladó epizódokon keresztül igyekszik MikroTik-el kapcsolatos praktikákat megosztani a közönséggel az alapoktól egészen a komplex megoldásokig. Vágjunk is bele az első részbe melynek célkeresztjében a RouterOS és annak frissítési lehetőségei állnak.

 

Mindenekelőtt fontos leszögezni, rendkívül lényeges, hogy rendszereinket naprakészen tarthassuk a telepített frissítésekkel, amelyek a fejlesztések mellett számos esetben különböző hibákat javítanak ki.

A MikroTik esetében három fő frissítési csatornáról beszélhetünk:

 - Long term: Nagy megbízhatóságú, hosszú és stabil működést igénylő eszközökre! Csak hibajavításokat tartalmaz, újdonságokat nem.

 - Stable: Elérhető legfrissebb kiadás legújabb fejlesztéseit, hibajavításokat találjuk meg benne.

 - Beta: Még tesztelés alatti újdonságokat, funkciókat tartalmaz, elsősorban olyanok számára ajánlott, akik kíváncsiak a legújabb lehetőségekre és RouterOS képességekre, de nem zavarja őket az, hogy emiatt a megbízhatósága csökken az adott eszköznek.

 

Egy otthoni eszközön bátran használhatjuk a Stable ágról érkező frissítéseket. A RouterOS frissítésének legegyszerűbb módja a System menü --> Packages almenüjének választása, ahol ezek után egy felugró ablakban kiválaszthatjátok, hogy mely csatorna (Long therm, Stable, Beta) milyen számú verzióját kívánjátok telepíteni.

Ez a lépés kizárólag a RouterOS-t frissíti. A bootloader cseréjéről nem gondoskodik! Nagyon fontos, hogy a RouterOS-el mindig azonos verziószámon tartsuk!

A bootloader frissítését a System menü --> RouterBoard almenüjére kattintva tehetitek meg.

A másik járható út a manuális frissítés. Erre több módszer is létezik. Legtöbben az SCP vagy FTP-n keresztüli .npk csomag feltöltést alkalmazzák. A legegyszerűbb módszer a WinBox-on keresztüli feltöltés, ahol egyszerű drag & drop módszerrel betölthető a kívánt csomag.

Sokszor felmerül a kérdés, hogy lehetséges-e ezeknek a folyamatokat automatizálni. A rövid válasz az, hogy Igen! A Systems --> Scheduler almenüben egy új script létrehozásával teljes mértékben testreszabhatjuk a kódot függően attól, hogy mit is szeretnénk elvégeztetni általa.

 

RouterOS frissítése:

Bootloader frissítése:

Auto upgrade-re is lehetőség van a System --> Auto upgrade-el. Itt szükséges megadni annak a routernek a címét, amely a frissítéshez szükséges csomagokat tartalmazza. Illetve ugyanitt lehetséges a pontosabb paraméterezés.

A Dude a MikroTik saját monitorozó és felügyeleti szoftvere mely többek közt képes arra, hogy a ráaggatott hardvereket frissítse. Ehhez arra van szükség, hogy a Dude szerverre feltöltsétek a telepíteni kívánt csomagokat majd a routereket kiválasztva 1-1 kattintással megtegyétek azt. A Dude a routerek hierarchiáját is figyelembe veszi az update során. Ehhez csupán arra van szükség, hogy az adott routereket különböző csoportokba rendezzük.

Következő epizódunkban a NetInstall-al foglalkozunk.

Hozzászólás írása

Hozzászólások

Ez a blogbejegyzés csak belépve kommentelhető!

Még nincs egy hozzászólás sem.