Témakörök

Nagy PTP összehasonlító teszt.

0 0
2016.09.16. 00:00

Kövessék figyelemmel a PTP-k összecsapását.

tower_lead_1Már-már hagyománnyá válik, hogy nagyszabású pont-pont összehasonító tesztek készülnek a ZNET Telekom szervezésében, gyártói támogatás mellett. Érthető ez a tendencia, mivel a vezeték nélküli technológia elképesztő sebességgel fejlődik és bizonyos időközönként le kell tesztelni az aktuálisan piacon lévő megoldásokat. Rá kell mutatni azok erősségeire és gyengeségeire egyaránt, ezzel eligazítást nyújtani a vásárlóknak marketinggel felitatott gyári adatok ingoványában, hogy könnyebben és egzakt mért értékek tudatában hozhassák meg döntéseiket hosszútávú beruházásiakkal kapcsolatosan. A tornára meghívást kapott minden gyártó képviselője, de ennek csak a Cambium Networks és a LigoWave mérnökei tettek eleget. A kék sarokban Sebastian Opiela, a pirosban pedig Ričardas Venediktovas húzott kesztyűt. A többi gyártó becsületéért a függetlenség jegyében Zuber Gyula konfigurált, a legjobb tudása szerint.

A tesztkörnyezet kialakításakor egyrészt az volt a cél, hogy 5GHz-re hangolt rádiók tekintetében közepesen hosszú, de már kihívást jelentő 20km körüli összeköttetést valósítsunk meg, de mégis a rádiók közel ideális körülmények között csillogtathassák meg tudásukat. Az egzakt táv végül 19km lett, mert az internet szolgáltatói hálózat egyik meglévő backup szakaszára esett a választás, az antennák viszont túlméretesek (2x120cm Refurbished Grante HPA) voltak, ezzel elősegítve a maximális performanciát. Ennek következtében csak konnektoros aktív eszközök vehettek részt az összecsapáson.

A mérést, a vezetéknélküli internetszolgáltató szcéna által kimondatlanul egyezményesített MikroTik bandwidth teszttel abszolváltuk. Egyrészt mert ez a közös nyelv, abból adódóan, hogy szinte mindenhol, minden szolgáltatónál találhatunk RouterOS-t futtató eszközöket, ezáltal mindenki ismeri a hogyanját-mikéntjét, másrészt ez a mérési metodika hosszú ideje nem változott. A közkeletűség arra vezethető vissza, hogy azokban az időkben, amikor gombamód nőttek ki a semmiből WISP-ek Magyarországon, akkor ez volt az egyetlen megfelelő és máig helytálló platform.

A mérlegre tett versenyzők nem voltak egy súlycsoportban. Volt ami a jelenlegi high-endet testesíti meg, voltak belépő szintű árszabású PTP megoldások és a kettő között elhelyezkedő arany középút képviselői. Nem is csigázzuk tovább olvasóink érdeklődését, kerüljön hát bemutatásra a versenyző gárda, de a ráfordításokat szem előtt tartva, ezzel egyfajta alapot adva az összehasonlításnak, csökkenő ársorrendben:

ptp_650_connCambium Networks PTP650 – Bátran kijelenthető: Jelenleg az 5GHz-es spektrumon Ő a legény a gáton, nemzetközi viszonylatban is! FPGA alapú, 802.11-nek nyoma sincs, rálátásnélküli üzemben is jeleskedik. A kategória királya, ez érezteti hatását az árcédulán is. Hozzá kell fűznünk, hogy az alternatív szolgáltatói szegmens Magyarországon is kitermelt már számos céget, amelyeknek megéri ilyen linkeket telepíteni, mert a technológia lehetőségeit kiaknázva ez jelenti a költséghatékony vagy egyetlen járható utat. Nemrég előkerült egy gyári esettanulmány, ami abszolút rekordnak számít, 245km-es összeköttetést építettek ki vele, majd tökéletes VoIP kapcsolatot létesítettek videó átvitel egyidőben. Az eszköz alapjait még a többszörösen átalakult Orthogon Systemsnél rakták le, elődje a PTP600 (vagy OS Spectra) katonai technológia volt megalkotásakor, 2005-ben mutatkozott be a kereskedelmi célú rádiózásban.

infinet_connInfiNet R5000-?mx  - A hazai wireless piacon forradalminak számított a maga idejében, elsősorban a megjelenéskor érvényben lévő ár/teljesítény viszonya miatt. Számos esetben sikerrel hódította el a PTP600 vásárlókat, mivel harmad áron, millió forintos árszínvonalával kínált közel olyan teljesítményt, ami korábban csak a PTP600 privilégiuma volt. Ennek idestova 5 éve, azóta jelentősen csökkentették az árazást az oroszok, de még így is a második legdrágább versenyző a mezőnyben. A megjelenéskor csak igen nehézkes konfigurálást lehetővé tevő szoftvert a végletekig csiszolták ez idő alatt. Apró részletekbe menő beállításokat lehetővé tevő, kiterjedt információt szolgáltató megoldássá fejlesztették. A megjelenés után implementálták a Greenfield technológiát, ezzel ténylegesen kifeszítve a 802.11n szabvány határait. A teszt során megmérettetett berendezés a jelenlegi végső változat. Ezt fontosnak érezzük megjegyezni, mivel a megjelenés óta több hardver revízió napvilágot látott már.

ptp450i_connCambium Networks PTP450i – A kékeknél ez a legújabb PTP megoldás, amit a fent kitárgyalt PTP650 és az inkább multipontra kihegyezett ePMP Force110 közé ékelnek be. Gyökereit tekintve a 650-eshez áll közelebb, mivel ez is FPGA alapokkal rendelkezik, szintén masszív kialakítású fém házzal rendelkezik, árszabásban mégis a LigoWave PTP megoldásaihoz nagyon közel álló termékről beszélhetünk! Egy korábbi, Magyarországon nem túl sikeres termék (PTP450) továbbfejlesztett változata. A PTP450i elődje 20MHz-es raszteren maximum 125MBit kapacitással rendelkezik, ezt maximum 80%-ban lehet kihasználni egy irányban. A PTP450i már 40MHz-es csatornaszélességen 250Mbit sávszélességet ígér. Sajnálatos módon a PTP450i még nincs kész a szoftveres oldalon. Jelenleg csak az előd színvonalát hozza, csak 20MHz-et képes kihasználni. Február végére ígérnek 30MHz-es kiterjesztést, nyárra legkésőbb pedig 40MHz-est. Emiatt tulajdonképpen csak tiszteletét tette tesztünkben a béta állapotban leledző nóvum.

rapidfire_connLigoWave LigoPTP 5-N RapidFire -  A pirosak legújabb eresztése a RapidFire, amit ugyan már rég beharangoztak, de sajnos csak most december óta fogható a végleges termék. 802.11ac rendszerű fejlesztés, ezáltal maximum 80MHz-es csatornaszélesség jellemzi, rengeteg nyers erőt biztosító kétmagos 1,2GHz-es Marvell Armada CPU került integrálásra a robosztus kültéri házban. Érdemes megjegyezni a alapból járó két év garanciát és a díjmentesen kapcsolt advanced replacement (meghibásodás esetén következő munkanapi csere) szolgáltatást. A bejelentéskor 3x3-as kiépítésről is volt szó, de később ezt elhagyták (mint más gyártók is tették), a jövőben viszont, a következő termékfejlesztési lépcsőben az InfiNet mintájára másodlagos rádiót kap majd a RapidFire amit folyamatos háttér scannelésre foghatunk be, vagy duplázhatjuk a jelenlegi kapacitást, tovább terhelve az spektrumot (maximum 2x80MHz).

af5x_connUBNT AirFiber5x – 2015 elején érte el piacunkat a konnektoros AirFiber5 változat. A terméket sok kétség övezte és övezi talán ma is. Kapacitás tekintetében mindig is kiváló értékeket produkáltak az AirFiber-ek. Az első, 24GHz-es még mindig kivételes ár/teljesítmény mutatóval bír, mivel a 700MBit full duplex kapacitás több mint amire szükség van a legtöbb helyen. A tesztünkben szereplő AirFiber 250Mbit Full duplex kapacitást ígér, nem megváltoztatható arányok mellett. Az ár/teljesítmény mutató itt is nagyon kellemes szintet üt meg. Mi lehet hát a baj? Mint az összes AirFiber esetén, itt is az a kétely okozója, hogy a nagyságrendileg 100.000Ft-os nettó ár (egy darab AF5x-re vonatkozik) mellé egy év garancia, de ez után zéró jótállás jár. A fent bemutatott rádiók esetén a gyártók végeznek garancián túli javítást, azaz meghibásodás esetén a rádió eredeti árához képest alacsony ráfordítással újra működőképessé tehetjük az eszközt, és visszaállíthatjuk a termelésbe. A Ubiquiti esetén erre sajnos nincs lehetőségünk. Ha 13 hónap után hal el a gerinchálózati eszközünk, akkor feltehetjük a polcra, dísznek (már akinek erre a célra megfelel). Tudomásunk van több „polcon” lévő, hibás AirFiber24-ről, és itt már 300.000Ft feletti nettó értékről beszélünk egyenként. Megkerestük a gyártót, és heves puhatolózásunkra azt a válasz adták, hogy csak és kizárólag az Egyesült álomokbéli végfelhasználóktól fogadnak javításra AirFibereket. disztribútortól egyáltalán nem. (disztriknek csak csereprogram van, garanciaidőn belül) Az, hogy egy eszköz egyszer meg fog hibásodni, az nem kérdéses. A kérdés az, hogy akkor amikor még az értéke jelentős, vagy amikor már jelentéktelen. Ha ezt a kockázatot beleszámoljuk az alacsony árba, akkor már nem olyan kiemelkedő az ár/teljesítmény arány. El tudunk képzelni olyan igazán nehezen kalkulálható esetet, amiben annyi AirFiber5x dolgozik egy hálózatban, hogy az általuk elért megtakarítás kitermeli az esetleges elvesztett darabokat. A gyártó védelmében el kell viszont mondjuk, hogy az AccessPoint által eladott közel 40db AirFiber5x-ből, még talpon van mind! (Éven belüli értékesítésről van szó mindegyik esetén) Mindenki döntsön kockázatvállalási készsége alapján.

epmp_conn_1

Cambium Networks ePMP Lite AP – A Cambium Networks ePMP Synch AP bázisállomását szoftveres limitációval látták el, így hozták létre a Lite AP-t. (A limit a csatolható kliensek számát maximálja 10 darabban. Upgrade liszensz vásárlásával feloldható) Az árát a limitáció miatt nagyságrendileg lefelezték. Rendelhető Force110PTP néven is csomagban, egy 47cm átmérőjű cassegrain parabola antennával kiegészítve. Látható, hogy nem kifejezetten PTP felhasználásra tervezett megoldásról van szó, inkább a szükség hívta életre a terméket, sietve kiegészítendő a foghíjas termékportfóliót. Atheros CPU került integrálásra, 802.11n alapú rádióval teljessé téve a képet.




netmetal_connMikroTik RB921UAGS-5SHPacD-NM - NetMetal -  El is érkeztünk az utolsó alanyunkhoz, akinek a cikkszámát nem feltétlenül lehet megjegyezni, de ezt MikroTikes berkekben már megszokhatták a tapasztaltabbak. Minden bizonnyal erre rájött a lett marketing csapat is, így odabiggyeszették a „NetMetal” fantázia nevet is a produktumra. Az alkotók receptje egyszerű volt: Találj rá a legerősebb 802.11ac rádiós SoC-ra (SHP, azaz Super High Power = 2000mW TX power) ami történetesen Qualcomm – Atheros koprodukció eredménye, szórd meg igény szerint kiegészítő alkatrészekkel és tedd be egy kültéri fém házba főni. Telepíts routerOS-t rá, és szoríts helyet magadnak az éterben tetszőleges, akár 80MHz-es spektrumot elárasztva, elemi erejű rádiós sugárzást generálva. A gondolatiság érthető, kiabáljuk túl a zaj szintet amennyire csak lehet. A kérdés csak az marad, hogy ennek az analógiának az eredményeképp mikor kell 5000mW-os rádióra váltanunk? Komolyra fordítva a szót, jól megválasztott antennákkal lehet megfelelően telepíteni. Alacsonyabb, 40 vagy 20MHz-es tartományt kihasználva, sem a körülöttünk lévőket, sem magunkat nem kényszerítjük rádiós tekintetben térdre rövid távon. A termék ára pedig ígéretes lehetőségeket nyit!

ptp_teszt_all_ptp

A teljes tesztet egy nap alatt sikerült befejezni, ennek alapfeltétele volt, hogy minden rádiót mind a két ponton előre telepítsenek fel az antenna közelében és kábelezzenek le a mérést végző CCR1036-os routerekig. Ezúton is köszönjük az kifogásolhatatlan előkészületeket és a teszt alatt tanúsított terepmunkát a ZNET szakembereinek. A konfigurálás és tesztek futtatása, eredmények regisztrálása a nagykanizsai központban történt, komfortos környezetben.
A mérések megkezdése előtt minden jelenlévő akaratát biztosítandó, közmegegyezéses formában kialakításra kerültek a megmérettetés részletekbe menő beállításai. Először egy specrtal survey eredményt kiértékelve kiválasztásra került a mérés alapját szolgáló közép frekvencia, és ehhez ragaszkodtunk is mindaddig, amíg lehetőségünk volt, de néhány gyártó esetén, más lehetőség híján csak megközelítő (UBNT InfiNet és PTP650) frekit tudtunk használni. Később megállapodtunk a mérések fajtáiról is.
Így végül mértünk UDP-ben, egyszerre kétirányban majd külön irányonként, 1500-as, 700-as és 64-es csomagmérettel. Teszteltünk TCP-ben egy és húsz szálon irányonként, majd egyszerre két irányban. Végül terheletlenül ping tesztet futtattunk 1400-as csomagokkal, 100ms-onként, 500-as ismétléssel.
80MHz-es csatornán a LigoWave RapidFire és a MikroTik NetMetal mérkőzött meg egymással, 20MHz-en a béta állapotú PTP450i-t próbálgattuk, a „Királynak” külön kedveskedtünk 45MHz-es szélességgel, próbálgattuk volna az 50MHz-et is az AirFiber5x miatt, de sajnos a „radar detection” hibaüzenetnél nem jutottunk tovább, számos különböző közép frekvencián történő nekifutás után sem. A tényleges összecsapásra a 40MHz-es csatatér volt alkalmas, mondhatni ez volt a közös nevező. Ennek eredményeit összeszedtük egy infografikába a könnyebb áttekinthetőség érdekében, a teljes teszt riportot innen tudják letölteni.


A nyers számokon túlmenően a következőket tudjuk hozzátenni: Trónfosztás nem történt, de ez várható volt. A PTP650 könnyedén vette az akadályokat, megdöbbentő stabilitást mutat az átvitel akár hosszabb mérés esetén is. Zéró jitter mellet produkálja a papírformát, azaz az adatlapban leírtakat. Mivel az tapasztaltuk, hogy UDP mérés esetén a PTP650 kiscsomag átviteli képessége meghaladja a CCR1036-os egy magjáét, ezért került a táblázatba „NA” érték. (Sajnálatos módon a MikroTik bandwith teszt csak a 4-es magon fut) 180Mbit körül koppant a CCR, de a PTP650-ben még jelentős tartalék van, 300Mbit körül kellene teljesítenie. Az öreg harcos és hódító, az InfiNet jelenlegi képviselője is derekasan helyt állt, rezzenéstelen, és korához képest tiszteletre méltó értékeket produkált. Érezhető, hogy az utolsó cseppet is kisajtolták a hardverből az orosz mérnökök. A litvánok új titánja is odatette magát, a RapidFire sok esetben a PTP650-en kívül minden más résztvevőt maga mögé utasított, néhol csak hozta a szintet, de az érezhető, hogy a szoftver még nem használja ki teljes mértékben a hardver által nyújtott lehetőségeket. Nem is csoda, hiszen csak két hónapja került elő a LigoWave boszorkánykonyhájából.
Az AirFiber5x is jól teljesített, hasonló stabilitást mutattak az értékek, mint amikor a „nagyokat” futtattuk, itt fontos adalék, hogy 50/50% Duty Cycle-t állítottunk be minden mérésnél! A MikroTik meglepően jól szerepelt, igaz a mért értékek folyamatosan ingadoztak, de az látható volt, hogy rengeteg erő lakozik a Qualcomm chipjében. Abszolút ár/teljesítmény viszonylatban a lett csodagyerek vitte a prímet. Ennél a terméknél csak a megbízhatóságot kérdőjelezzük meg. Az ePMP Synch AP-je PTP felhasználásban a többi résztvevő mellett teljesítményével eltörpül, de hozzátennénk, hogy ez a termék multipontban villantja meg tudását.

Ha végre a teljes harci díszt felölti az InfiLINK XG és a PTP450i is elhagyja a gyakorló pályát, akkor azonos körülmények között mérlegre kerülnek ezek is!

A teszt a ZNET Telekom Zrt. saját szervezésében és költségén valósult meg. A ZNET Telekom Zrt. a  teszt eredményeinek publikálását kizárólag az AccessPoint Kft. részére engedélyezte. A tesztelés a ZNET saját hálózatán történt ezért harmadik félnél fennálló tesztkülönbségek esetén semmilyen felelősséget nem vállal.

Hozzászólás írása

Hozzászólások

Új hozzászólás
Még nincs egy hozzászólás sem.