Témakörök

UBNT Next konferencia II.

0 0
2016.08.28. 00:00

Folytatjuk beszámolónkat a UBNT Next konferenciáról

UBNTArticleHeader

Folytatjuk beszámolónkat az UBNT Next konferenciáról. A jelentősebb bejelentések után a régi motorosnak számító családok továbbfejlesztett és hardveresen updatelt verziói következhetnek.

Korábbi cikkünkben már beszámoltunk az AirGrid utódjaként érkező széria első hírnökéről, ami a LiteBeam M néven látta meg a napvilágot. Természetesen ez a típus se engedheti meg magának, hogy ne rendelkezzen egy 802.11ac-s szabványt támogató verzióval. Így került bevezetésre a LiteBeam 5AC. Az ac-s változat 2x2-es rádiót kapott, ami az elődökről nem volt elmondható. Továbbá a Fast Ethernet LAN-t lecserélték Gigabitesre. Az árazás tekintetében nem tudunk még pontos információt szolgáltatni, de az biztosra vehető, hogy drágább lesz az árlista legalján elhelyezkedő LiteBeamM5-nél.

LBE_5AC_23_web

A Rocket széria újra ac-s taggal bővült, a termék elnevezése egy saját korábbi technológiából adódik, Rocket 5AC PRISM. A már ismert Rocketektől (R5AC-Lite, R5AC-PtP és R5AC-PtMP) abban különbözik, hogy GPS vevő került bele, azaz az amcsi srácok újra kitűzték a GPS szinkronizáció zászlaját. Különösen várjuk, hogy a csúfos múlton (RM5-GPS és RM5 Titanium) túl tudnak e lépni az 5AC PRISM-el, vagy újra csak üres szavakká degradálódnak a GPS Synch kifejezések az adatlapokon. Az airPRISM-et ugyan már bemutattuk korábban, de röviden most is kitérünk rá. A gyártó elmondása szerint az airPRISM segít(het) abban, hogy állomásunk kevésbé szenvedjen az interferenciáktól, mivel egyfajta szoftveres/hardveres frekvencia szűrő implementálásáról van szó.
Ami viszon minden kétséget kizáróan jó hír, hogy a külső burkolatot EMI bevonattal látják el, ez pedig szintén a kivülről érkező zavaró jelek ellen hivatott védelemet biztosítani. Itt is megjelenik a már korábban ismertetett airView technológia amivel a teljes spektrum folymatos monitorozására van lehetőségünk.

R5AC_PRISM_web

Az utolsó hardveres újítás egy igazi nehézbombázó, lerántották a leplet az NxN víziójáról.  A mérnökök gondolják, hogy több készülék összevonásával nagy eredmények érhetők el, de a prezentáció alatt erősen hangsúlyozták az eszközök megtöbbszörözéséből adódó redundancia szót is. Minden az airFiber X-el kezdődött. Ebből vettek kettőt (2x2) majd négyet (4x4) a mérnökök, majd társították egyetlen egy antennához. Az így megkapott akár 1 Gigabites Full Duplex sávszélesség már valóban elég nagy fegyvertény lenne, de valahogy mindig az az érzésünk, hogy az UBNT tervezőgárdája azt az el nem hanyagolható tényt nem veszi figyelembe, hogy az 5GHz-es ISM sáv véges és a végletekig terhelt szinte minden fejlett országban. Egy AirFiberX 50MHz-et kér a 250Mbit FD kapacitásáért cserébe két poláron (TX és RX). Négy AirFiber5X már összesen 200MHz-et használ és még nem kalkuláltunk a védősávokkal, amiből 4x4-es kiépítés esetén 4 darabbal érdemes kialakítanunk. Szerencsére az egyes adási és vételi sávokat elválaszthatjuk a legujabb firmwarek segítségével, így 8 blokkban poláronként 200MHz-et ellenőrizhetünk a beüzemelés után, ha rakoncátlankodna a 4x4-es linkünk.
Az installáció pozitívumaiként említhető az, hogy a tornyokon lévő több különálló berendezés helyett így csak egy antennával kell számolnunk és ezáltal a gazdaságosságot növeltük a torony antenna terheltségét nézve. A redundánsan működő konstrukció révén pedig ha az egyik rádió kiesik még mindig marad egy másik amivel a teljes link átviteli képessége ugyan csökken de legalább a kapcsolat megmarad.


airfibernXn_web

Zárszóként pedig előző cikkben bemutatott EdgePoint család két másik tagját szeretnénk bemutatni, egyben összehasonlítani mindet. Ezek portszámban, kimenő PoE teljesítményben illetve funkciókban térnek el egymástól.
Az EdgePoint egyértelműen leginkább a megtáplálásból adódó előnyökkel tudja kivívni a tiszteletet magának. Többféle portok találhatóak meg mindhárom versenyzőben. Vannnak passzív PoE portok (12-24V/0,7A), egyes modelleken megtalálhatóak high power PoE (24-54V/1,4A) portok is, valamint SFP combo vagy SFP+ portok. A csúcs  EP-S16 egy switch ami akár 12 Rocketet (PoE) és további négy airFibert (high power PoE) tud árammal ellátni egyidejűleg. Ezen felül még van két SFP+ is a felhozatalban.
A másik kettő router funkciókkal is fel van vértezve. Az EP-R6 hat Gigabites portjából öt PoE képes (12-24V/0,7A) és ezeket kiegészíti egy SFP aljzat. Az EP-R8 nyolc portjából kettő combo, azaz választhatunk, hogy RJ45 vagy SFP-ként üzemeljük be. Távtáplálás tekintetében hét porttal gazdálkodhatunk amiből kettő nagy teljesítményű (24-54V/1,4A).

EDGEPOINT

Hozzászólás írása

Hozzászólások

Új hozzászólás
Még nincs egy hozzászólás sem.