Témakörök

Újdonságok, Hírek - 51. hét

0 0
2016.06.23. 00:00

Szokásos cikkünkben kitérünk az elsőszámú fixed wireless gyártó újdonságaira.

UBNTArticleHeader
Rocketac_lite
Jelen pillanatban kissé kaotikusnak tűnhet az UBNT és az új 802.11ac szabvány násza. Van multi-pont üzem? Nincs? Melyik, a hivatalos weboldalon feltüntetett eszköz érhető el? Miért más a nevük az ubnt.com-on egyes termékekenek, mint a kereskedelmben fellelhetőeknek??? Lássuk, szép sorjában.


Ubiquiti Rocket ac Lite és PTP

Először jött a Rocket ac Lite. Novemberben érkeztek az első darabok, ügyfeleink el is csipegették a készletet. Újra még senki nem vásárolt belőle, a piaci visszajelzések is vegyesek. A jelenleg csak és kizárólag PtP módra alkalmas Rocket ac Lite-ból néhol az árához képest relatív magas kapacítást lehet kipréselni, viszont van ahol nevetségesen alacsony eredményeket produkál. Abban mindenki egyetért, hogy extrém módon zavarérzékeny a berendezés, ami nem mellesleg a szabvány sajátja lehet, mivel többen MikroTik fornton is hasoló eredményre jutottak az új "ácés" készülékekkel. Fontos, hogy a Lite PtMP módra is fogható lesz, amint megjelenik a 7.1-es airOS.

A Lite után rövidesen feltűnt a színen a Rocket PTP is. Nevében az íze, ez sosem lesz alkalmas multi-pont felhasználásra, még a lent bemutatásra kerülő új szektorokra sem lehet majd felcsatolni, fizikai kialakításának köszönhetően. Csak a régebbi két méretben elérhető (30 & 32dBi) és az új 31dBi-es parabolákra illeszthetjük. Viszont a Lite-tal ellentétben csak ez fogja támogatni az olyannyira bereklámozott airPrism eljárást, ami a rádiósan terhelt térben hivatott javítani a teljesítményt. Az új Rocketek frekvencia felhasználása is eltér PtP és PtMP üzem esetén. Multi-pontban 10/20/30/40MHz-et állíthatunk be, míg a pont-pontban elérhetővé válik a 50/60/80MHz is!

Uniquiti ac antennák

Az új 802.11ac szabvány rádiós zavarérzékenységének hátterében több tényező lehet. Egyrészt a 802.11n-hez képest magasabb moduláció (256QAM) jobb rádiós paramétereket követel meg. Másrészt az 5GHz-es spektrumban már most is igen nehéz tiszta csatornát találni, főleg 80MHz-est! Ennek tudatában lehetnek a Ubiquiti mérnökei is, mivel új, minőségi kialakítással megáldott és jobb zavartűrési képességű antennákkal bővítették a portfóliót, amelyeket lám-lám "ac" megjelöléssel is elláttak. Van új (és már az AccessPoint bemutató termében megtekinthető) 60cm-es parabola antenna, amelynek ára nem véletlenül háromszorosa az UBNT "sztenderd" 60cm-es parabolájának. Mélyhúzott kialakítású tükörrel rendelkezik, amelyet már régóta alkalmaznak a licenszelt frekvenciákra antennát gyártó cégek. Minden tekintetben masszív kialakítással, radommal és a rádiót védő fém pajzzsal érkezik. Igényes darab!
Ezen felül a Titanium antennákra hajazó minőségi szektorok is feltűntek a színen ac jelöléssel. Szűk nyilású, fix 45 és 60 fokos változatokról számolhatunk be. Mindkét verzió deflektorral védett, így magas izolációs értékekkel bír(hat). Áruk előreláthatólag másfélszerese lesz a jelenlegi nagyobbik alap szektorénak (AM-5G19-120 & AM-5G20-90). A magasabb ár mögött az új ac-s parabolánál részletezett, azonos okok lehetnek... melyek eredője a minőség! Ami drágább beruházáskor, de olcsóbb hosszútávon!!! Ha minden igaz, akkor a 60 fokos szektort már január elején kézbe foghatjuk.

PowerBeamAC620NanoBeam vagy/és PowerBeam, M5 és/vagy 5AC

A NanoBeam M5 (16 & 19) korlátozott sikere az ősök, azaz a NanoStation és NanoStation Loco leváltásában érzékenyen érintheti az amerikai gyártót. Mivel a szolgáltatók még mindig, a megjelenés után több hónappal (fél éve van a magyar piacon a 19dBi-s változat) is inkább a régi eszközöket preferálják, így párhuzamosan gyártási és forrás kapacitásokat kell lekötni a régi és az új termékekre is. Természetesen nem meglepő a kialakult helyzet. A "rádiós szólás szabadság" úgy tűnik még mindig sokkal fontosabb az alternatív szolgáltatóknak, mint a dizájnos és ötletes felfogatás és a modernebb belső komponensek. Továbbá a biztonság technikában fájó pont a NanoStationben még meglévő, de a 19dBi-es NanoBeam-ből hiányzó második LAN port, amellyel PoE passthrough táplálhattunk IP kamerákat.
A NanoBridge gyermekei viszont sikeresnek mondhatóak. Az azonos méretű parabolával (300 & 400mm) érkező utódokat először NanoBeam-ként aposztrofálta a gyártó, majd egy huszárvágással átnevezte PowerBeam-re őket. Így az összes integrált parabolás megoldást fél éve PowerBeam-ként találjuk meg a gyári oldalon. A váltásról az év közepén ejtettünk már szót,  bár ennek ellenére még mindig NanoBeam (NBE-M2-400, NBE-M5-300 és NBE-M5-400) néven érkeznek az elérhető megoldások. Van még más képzavar is az elnevezések körül, ugyanis például az ac-s Rocket aloldalon olyan megnevezést is találunk a látványos slideshow-ban, hogy "Rocket M5 ac" amiben a logika szerint a régi család M5 megjelölése is feltűnik, de már ac-s képességeket is sejtetve, pedig az új WiFi szabványú eszközök mind 5AC jelölésűek.
AirViewÚjdonság is van a nap alatt! Az 500mm-es parabolával felvértezett PowerBeam ac már tiszteletét tette raktárunkban egy szállítmány erejéig, de már elő is kerültek a 620mm-es antennával hirdetett változatok. Nem hiába a többes szám, mert M5 és 5AC verzióban is rendelhetővé válnak rövidesen. Ár és elérhetőség később!

Még egy dolog...

Mindeképp ki kell emelnünk még egy dolgot az adatlapok számtalan "key selling point"-ja (marketing bullshit) közül. Új fest, hogy az összes ac-s eszköz airView néven dedikált másodlagos rádiót, és ehhez kapcsolódó processzort kap, ami a háttérben folymatosan szkenneli és analizálja az étert, ezzel valós idejű információhoz juttatja a felhasználót a rádiós közeg pillanatnyi állapotáról. Remélhetőleg nem egy folyamatos és kikapcsolhatatlan radar detektort kapunk ezzel párhuzamosan a jövőben... de a Compliance Test mode kiiktatása óta ebben sem lehetünk egészen biztosak!

Hozzászólás írása

Hozzászólások

Új hozzászólás
Még nincs egy hozzászólás sem.