Témakörök

Újdonságok, Hírek - 9. hét

0 0
2016.07.04. 00:00

AirFiber X, hozzá és más 5GHz-es megoldásokhoz antenna család és az AC-s megjelölésű UBNT termékek!

UBNTArticleHeader

A Ubiquiti már az év elejével kezdődően belevetette magát a termékbejelentésekbe. Először jött az AirFiber X majd a hozzá és más 5GHz-es megoldásokhoz szánt új antenna család. Szót fogunk áldozni a mostanában sokakat lázban tartó AC-s megjelölésű UBNT termékekre is!

Mielőtt belefeledkeznénk az újdonságok bemutatásába, eleget teszünk egy korábbi ígéretünknek, azaz jelezzük, hogy rendelésre már szállítható az új AirFiber24HD (bővebben a termékről) aki komolyan gondolkodik a termék beszerzésén, annak 5820 USD + ÁFA áron tudjuk szállítani a két-három héten belül! Az ár-érték arány miatt egyenlőre nem tervezzük készleten tartani, de természetesen a piaci elvárások ezt megváltoztathatják a jövőben.

Aki végig nézte, hallgatta a január 6-án megtartott Ubiquiti airMAX ac webinar-t, az érdekes információkkal gazdagodhatott. Bemutatásra került egy UBNT ac multipont rendszer, amelyre 15 kliens csatlakozott, melyek mindegyike 500mm-es parabolával felvértezett PowerBeam volt. Láthattuk a teljesen megújult airOS7 reszponzív felületét, ami teljes egészében HTML5 alapokon nyugszik, azaz se flash, se java nem kell a használatához, mégis inkább hasonlít egy telepített szoftverre a kezelő felülete, mint egy klasszikus értelemben vett webfelszínre. Kiderült, hogy nem kettő, hanem három féle ac-s Rocket lesz. A lite és a PTP mellett lesz egy PTMP változat is. Továbbá fény derült arra is, hogy az airPRISM eljárást csak és kizárólag a PTP és PTMP változatok támogatják, azaz sem a lite Rocketben, sem a kliensekben nem találkozhatunk ezzel a feature-rel. Volt még egy érdekes momentum a prezentációban. A frekvencia szekcióban a Rocket AC lite-nál 5GHz-et jelöltek, de a PTP és PTMP verzióknál “Mid-Band 5GHz” volt feltüntetve. Ez arra utalhat, hogy a fejlettebb rádiók sokkal szűkebb spektrumban képesek dolgozni, mint amit eddig megszokhattunk.

A webinar második felétől jött a Q&A, azaz a kérdések és feleletek. Szerencsére Itt teret engedtek az izgalmas témáknak is! A felhasználók és érdeklődők tehették fel kérdéseiket, mind a fejlesztőknek és a béta tesztelésbe bevont két cég képviselőinek is. (Unwired és Shelby Broadband) Megtudhattuk, hogy az airOS7 csak és kizárólag az AC jelölésű termékekkel lesz kompatibilis, azaz a korábbi M-es széria már nem támogatott. Egyenlőre nincs fókuszban az sem, hogy a régi rendszerről az újra migrálást elősegítendően legalább az új AC-s kliensek fel tudjanak csatlakozni a régebbi M rendszerű bázisokra. Erre azt a válasz adták, hogy “majd ha kiadták az összes AC rendszerű hardvert, talán elgondolkoznak rajta, hogy kompatibilissé tegyék a két családot”. A GPS szinkronizációval sem foglalkoznak jelen állás szerint, nincs a fejlesztési preferenciák között. Viszont rövidesen érkezik a jelenleg elég népszerű 300-as és 400-as NanoBeam M kliensek AC-s megfelelője, de sajnos a Loco utódról szó sem esett, így a legolcsóbb AC-s kliens még mindig a közel 25 ezer forintos NanoBeam5AC-19. 2,4GHz-re tervezik átültetni az új platformot, míg olybá tűnik, a 3,5GHz-et elengedik. Egy kérdés arra vonatkozóan is érkezett, hogy a régebbi UBNT antennák alkalmazhatóak e az új AC-s termékekhez. A válasz rövid volt és velős. Érdemben csak ott ahol nincs számottevő rádiós zavar. Ebből is látszik, hogy a 802.11ac mennyire érzékeny az interferenciákra. Rákérdeztek arra is, hogy hogyan véd a zavartól az airPRISM, mert "a zaj az mégis csak zaj". A válaszban beismerték, hogy csak abban segít az airPRISM, hogy a használt csatorna mellől zárja ki a zajokat, a használt esetében beengedi.

A teljes anyagot megtekinthetik az alábbi videó segítségével.



A webinar után is érkeznek az újdonságok szép sorjában. Még csak február vége, de már három levél is érkezett a UBNT marketing gépezetétől. Az elsőben még leleplezve mutatják az AirFiber 5X-et, viszont az ár már itt is megosztásra kerül (399 USD MSRP), minden további specifikációt nélkülözve. A következőben lerántják a leplet az első csatlakozókkal ellátott AirFiber-ről és a hozzá szánt antennákról. Egy elég ütős kis videót is összedobtak a marketing osztály dolgozói, amely bemutatja a kulcs paramétereket, ezt is megtekinthetik beágyazva:



AF5XA listaárat 270 Forintos dollárral átszámolva 108.000 Forint (+ ÁFA) végfelhasználói árat kapunk, és valljuk be a listaáraknál minden esetben kevesebbért juthat hozzá bárki a UBNT termékeihez. Le a kalappal, szuper árfekvése van az új “leányzónak”! 200.000 Forint (+ÁFA) körül 250 Mbit full duplex kapacitású linket vásárolhatunk, mindezt minden bizonnyal 2x50MHz-es raszteren megvalósítva. Ez már Ubiquiti termék a javából, olyan ár/teljesítmény arány, amit eddig nem kínált semmilyen konkurencia, ráadásul hiánypótló is! Végre eszébe jutott az amcsi mérnököknek, hogy el kellene felejteni ezt az “alsó antennából a felső antennába és fordítva” megoldást, főleg 5GHz-en… és elő is álltak a megfelelő bázis uplink termékkel a WISP szektor számára. Ez lett a belépő AirFiber, mégis megkapta az Invictus2 csipet, így gerinc oldalon sem ütközhet akadályba a felhasználása, bírni fog a csomagterheléssel is. Az ubiquiti hivatalosan ezt “Virtually Unlimited Packet Processing”-nek fogalmazza meg, de a lényeg, hogy a megoldás valahol a licenszelt mikrók és az olcsóbb szoftver alapú rádiók között helyezkedik el.

PrecisionAlignmentAz idei harmadik hírlevélre sem kellet sokat várni, melyet szerencsére tömérdek jól design-olt termék és feature elnevezéssel fűszereztek. Van itt IsoBeam, RF Choke, Precision Alignment Kit… hoppácska… ez utóbbi ismerős valahonnan... Meg is van!  A fő konkurens nemrégiben erős ellenfelet állított a RocketDish-nek a jelentősen olcsóbb és “MikroTik-esebb” és egyben sokkal kevésbé sexy elnevezésű mANT30 és mANT30PA-val. Az utóbbinál a PA pontosan ugyanazt takarja, Precision Alignment. Pontosabb hangolást tesz lehetővé, de míg a Ubiquiti-nél külön megvásárolható antenna kiegészítőkeént kezelik ezt, addig a MikroTik két külön antennát gyárt, ami csak a felfogatás milyenségében tér el egymástól. Az új RocketDishLW végre árban is felveszi a versenyt az új MikroTik parabolával, sőt!

Az RF Choke forradalmi… ha leszámítjuk a méltán elismert Grante HPA-kat. Ez a név arra a szivacs szerű anyagra utal, ami megtalálható a webshopunk kínálatában is, amivel utólagosan zavar védetté tehetjük palásttal ellátott parabola antennáinkat. Csak az IsoBeam megfejtése maradt hátra, ez pedig az RF Choke-ot tartalmazó radom-palást, amely az új olcsósított UBNT parabola antennára vagy a 620mm-es Power/NanoBeam eszközökre csatolható.

Mindenesetre itthon is meglehetősen nagy szükség van a megfizethető és jó minőségű parabola antennákra, amelyeknek végre gyárilag kialakított rádiófrekvenciás zaj elnyelő felülete is van! Nagyon várja a szakma ezt a terméket már évek óta, de valahogy sem az RF Elements, sem a Jirous, sem más gyártó nem szállított ilyen komplett megoldást mind ezidáig.

IsoBeam

Hozzászólás írása

Hozzászólások

Új hozzászólás
Még nincs egy hozzászólás sem.