Témakörök

World Mobile Congress 2015 - II.

0 0
2016.07.06. 00:00

Igéretünkhöz híven jelentkezünk a rangos kiállítás beszámolójának második részével!

A hét eleji beszámolónkban a csak LigoWave-re koncentráltunk, mivel az általunk forgalmazott márkák közül csak Ők mutattak be fejlesztés alatt álló technikákat a World Mobile Congress-en. Ezen cikk elsősorban a licenszelt mikrohullámú berendezésekre, a 60 és 80GHz-es megoldásokra fog összpontosítani. Előre jeleznénk, hogy nem minden márka lesz nevesítve, inkább a látott technológiákról lesz szó, ezzel betekintést engedünk az ipar fejlődésének irányába.

A kiállításon felvonuló gyártók felhozatalából tisztán látszik, hogy a "telkó" szektorban erős igény jelentkezik a tradicionálisnak mondható megoldásoknál költséghatékonyabb berendezésekre. Már nem kizárólag a kapacitás a legfontosabb, bár a Huawei után más márkák felhozatalában is megjelentek a 4096QAM modulációra képes eszközök. A fókusz az alacsonyabb bekerülési, telepítési és fenntartási költségeken van. A klasszikusnak mondható split mikrók rengeteg addicionális ráfordítást igényelnek, gondolunk itt az igényelt tápellátás kialakítására, a kiépítéshez szükséges fém szerkezetekre, antennákra és az üzembehelyezéshez szükséges idő is fontos tényező ma már. Ezen invesztíciók csökkentésére, kiküszöbölésére irányulnak a következő megoldások.

Kompakt kialakítás - Akár 30x15x20cmGSMA80 kiterjedésű, 3kg tömegű full kültéri eszközök, integrált antennákkal

Direkt AC - A full kültéri megoldások következő újítása, hogy közvetlenül 230V/AC megtáplálásuak is lehetnek, ezzel csökkentve a tápellátás költségeit és a kompakt kialakítással ötvözve utat nyitva olyan telepítések felé, amelyek eddig nem, vagy csak igen magas kötségekkel voltak kivitelezhetőek

Bluetooth vagy WiFi-n keresztül történő helyszíni konfigurálás - A kiépítés, vagy hibajavítás alkalmával nem feltétlenül szükséges a berendezés közvetlen közelébe férkőzni, így drága mérnöki munkaidőt takaríthatunk meg.

Automata integrált antenna állítás - Az eszköz maga végzi el a hangolást, azaz ezzel is az időhatékonyságot fokozhatjuk.

Extém magas TX teljesítmény (30dBm+), extrém magas érzékenység - A cél az antenna méretek csökkentése, de ezzel nem csak a telepítési költségek lef
aragása, hanem magasabb rendelkezésreállás biztosítása is megvalósulhat.

A legszembetűnőbb változás a mikrohullámú rádiókat gyártó cégek felhozatalában, a 42GHz-es üzemfrekvencia megjelenése. Ez mind a pont-pont és a multi-pont felhasználás terén is megmutatkozik! A 42GHz-es pont-pont mikrók szinte minden innovatív márka felhozatalában képviseltetik magukat, annak ellenére, hogy relatíve új frekvencia sávról beszélünk.  Németországban és néhány más európai országban már igen alacsony költség mellett bérelhető a frekvencia, így érthető, hogy a SAF Tehnika mellett még számos gyártó adatlapjain feltűnt idén a 42GHz. Hazánkban még várat magára az NMHH döntése a 42GHz forgalomba állításáról. 


A frekvencia igazi érdekessége a multi-pont felhasználás. Találkozhattunk liszenszelt metódusok (7/14/28/56MHz-es csatornaszélesség, szabványos duplex spacing) szerint működő full kültéri, 1024QAM modulációval operáló 60 és 90 fokos szektor antennákkal szerelt HUB-okkal, melyek egyszerre 30 terminállal kommunikálhatnak. (ezen megoldások nem accesspoint módban működnek, nem képesek azonos kapacitást igény szerint megosztani a kliensek között, azaz előre konfigurált dedikált kapacitás jut minden terminálnak) És láthattunk olyan megoldást is, amely egy szektoron 1GHz-es csatornaszélességet felhasználva, (250MHz és 500MHz is választható) 64QAM moduláció mellett, párhuzamosan maximum 20 terminált képes kiszolgálni, ezzel elérve az igen impozáns 2,5Gbit-es szektor kapacitást. (125Mbit/kliens) Legnagyobb hatótáv 3Km! Picit tovább gondolva, 90 fokos szektorokkal négy cellában 10Gbitet lehet szétszórni 80 előfizető számra, de választható 45 és 22,5 fokos szektorokkal is, így megfelelő rádiós izoláció létrehozásával, elméleGSMA24tben elérhetnénk a 40Gbit-es bázis kapacitást. Ennek már csak a 42GHz-es spektrum szabhat határt, mivel ez "mindösszesen" 3GHz széles. Felhívnánk a figyelmet arra, hogy a fenti multipont megoldások úgy képesek ezeket a sávszélességeket leszállítani a végpontokra, hogy nincs overbooking, azaz a kapacitás 100%-ban adott terminálra van allokálva.

A 60GHz-es (vBand) eszközök apró kialakításunknak köszönhetően eddig is, akár közlekdési lámpa póznákra, villanyoszlopokra is telepíthetőek voltak. Ma már ebben a szegmesben is választhatunk automatikus állítású integrált antennával ellátott berendezéseket, ezzel megoldva a használt frekvencia adottságaiból adódó legnagyobb nehézséget, a szuper precíz hangolás igényét.

80GHz-en (eBand) láthatóan az átvihető kapacitás fokozása a cél egyenlőre. Láttunk 256QAM modulációra képes berendezéseket, melyek 3Gbit Full Duplex átvitelt tudnak két pont között megvalósítani, és volt példa rendhagyó küllemmel megvalósított 8Gbit-es linkre (képünkön fent), mely a teljes 1000MHz-es spektrumot felhasználta az attraktív specifikáció érdekében. 

Az egyik gyártónak minden bizonnyal megtetszett az AirFiber integrált antenna kialakítása, ezért lefejlesztette saját hasonló kivitelét, egyenlőre 23 és 24GHz-re, de állításuk szerint 2016-ig bemutatnak további AirFiber klónokat, 15 és 42GHz közötti tartományokra. Túránk során az egyik gyártó neve különösképp megfogott minket, de megállapítottuk, hogy Magyarországon képtelenség lenne bevezetni a márkát, mivel a magyar köznyelvben egy rendszeresen használt szóra nagymértékben hasonlít az amúgy kínai brand elnevezése. Felkeltettük az érdeklődését? Klikkeljen!

Hozzászólás írása

Hozzászólások

Új hozzászólás
Még nincs egy hozzászólás sem.