Témakörök

NMHH zavarelhárítás az 5GHz-es tartományban

0 0
2018.09.20. 10:39

Az 5GHz-es sávban működő meteorológiai radarok zavarása továbbra is fennáll Magyarországon, erről a jelenségről korábbi cikkünkben már részletesen beszámoltunk nektek. Mostani videónkban betekintést nyerhettek abba, hogy az NMHH munkatársai hogyan és milyen technológiával derítik fel az 5GHz zavartatásokat illetve, hogy ezen szabálytalanságok remdszeres elkövetése után milyen szankciókra és bírságokra lehet számítani a hatóságtól.

 

Az 5600-5650 MHz között az időjárási radarok elsődleges jelleggel használhatják a kijelölt sávot míg az RLAN berendezések csak harmadlagosan, ez azt jelenti, hogy semmilyen esetben sem történhet zavarás az utóbbi eszközök részéről ebben az 50MHz-es tartományban.

 

Egy-egy radarállomás közel 240 km sugarú körben fedi le azt a területet amelyen már egy kisebb felhőt észlelnie kell. Így érthető, hogy akár 1-1 berendezés is súlyos fokú zavarást és ezáltal pontatlanságot tud okozni a radarképben.

A  meteorológiai radarok zavarásáról korábbi cikkünkben részletesen tájékozódhattok.

 

A meteorológiai radarok zavarásának helyzete továbbra is kritikus hazánkban, mi sem bizonyítja ezt jobban mint, hogy a jelenleg üzemelő 4 radarállomás közül a budapesti radar képét az erős zavarás miatt nem veszi át az EUMETNET által üzemeltetett OPERA névre keresztelt meteorológiai program mely arra hivatott, hogy az egész európai térségről egy átfogó kompozit radarképet adjon.

 

Az NMHH a tavalyi évben 43 esetben derített fel és talált meg nem megfelelő frekvenciasávon működő berendezéseket. Sajnos a 2018-as évben már az első 5 hónapban túllépésre került a tavalyi szám. Ennek a megnövekedett zavarásnak köszönhetően az NMHH is további fejlesztésekre kényszerült melynek következményeképpen már jóval több mérőautó és a zavartatások felderítésére szakosodott személyzet igyekszik minél hamarabb és minél hatékonyabban felkutatni a nem megfelelően működő berendezéseket.

 

Jelen pillanatban 200-250 olyan pontot találtak az NMHH munkatársai ahol jelenleg is sugárzás található a 5600-5650 MHz-es sávban. Ez után a radarkép részletes elemzése következik mely után már egy behatárolhatóbb zónában folytatódik a keresés immár a megfelelő műszerekkel felszerelt mérőautókkal, a legpontosabb detektáláskor már kézi mérőműszerekkel történik a pontos helymeghatározása az adott sávon üzemelő eszköznek.

 

Amennyiben az üzemeltető a helyszínen beállítja a berendezését/berendezéseit a megfelelő frekvenciasávra, úgy hogy az ne okozzon problémát a radarállomásnak akkor az NMHH részéről lezárásra kerül az ügy.

 

Abban az esetben ha az eset nem egyedi és az üzemeltető nem mutat jogkövető magatartást akkor különböző mértékű büntetési összegek kiszabására kényszerül a hatóság mely a gyakoriság növekedésével egyenes arányosságban növekszik.

 

Ez egyéni üzemeltetőknél 10E - 1 M HUF-ig terjedhet, míg céges üzemeltetők esetében 50E - 10 M HUF- összegig is.

 

A meteoróligai radarok sávszélessége mindösszesen 1-2 MHz ezért ezen kívüli tartományon  már nem képes a jel detektálására és frekvenciaváltásra se képes. Az RLAN berendezéseknek ezzel ellentétben egy viszonylag nagy frekvenciatartományban üzemelnek és több mint 20 csatorna áll rendelkezésükre így jóval nagyobb mozgástérrel rendelkeznek.
 

 

Az NMHH célja, nem az, hogy ellehetetlenítse az RLAN berendezések működtetését hanem, hogy ezt az egy csatornát (5600-5650 MHz) ne használják az RLAN eszközöket üzemeltetők hiszen a pontos időjárás előrejelzés mindenkinek közös érdeke.

Hozzászólás írása

Hozzászólások

Ez a blogbejegyzés csak belépve kommentelhető!

Még nincs egy hozzászólás sem.